מכר ורכישת דירה

החשיבות של עסקת מקרקעין

עבור רובנו, רכישת דירה היא העסקה הכלכלית הגדולה שנעשה בחיינו.

חלקינו נעשה את המהלך הזה פעם אחת בחיינו בלבד, לאחר שחסכנו כספים רבים והסתייענו בלקיחת משכנתא. ייתכן וברי המזל שביננו אפילו קיבלו עזרה מההורים. למרות הקושי ברכישת דירה בישראל, הישראלי הממוצע נוטה לחשוב שמדובר בצעד טכני פשוט, פשוט אפילו יותר מרכישת רכב יד שנייה, אותו מקפיד הרוכש לקחת למכון בדיקה טרם הרכישה ואינו חוסך בהיקף ובעלות הבדיקה.

מכאן, קל וחומר שכאשר רוכשים דירה, יש לבחור את עורך הדין המקצועי ביותר שילווה את העסקה מהמשא ומתן ועד לרישום הזכויות על שם הרוכשים.

חשוב לדעת! עסקת מקרקעין חייבת להסתיים ברישום הזכויות על שם הרוכשים, אחרת זהו פתח רציני מאוד לבעיות.

הבדיקות המקדמיות לקראת הכניסה למשא ומתן

לאחר שהחלטתם שמצאתם את דירת חלומותיכם, שזהו המקום בו תרצו לגור בשנים הבאות ושהמחיר והמיקום מתאימים, אתם נכנסים לשלב המשא ומתן.

לפני הכניסה לשלב זה יש לבדוק היטב את המצב התכנוני של הנכס, המצב המשפטי של הנכס, את זהות המוכרים, את ההתאמה לנסח הטאבו ועוד.

ניתן לרשום זכויות או לרשום בעלות על שם הרוכש בהתאם למקום בו רשום הנכס: לשכת רישום המקרקעין(טאבו), רמ"י או חברה משכנת.

לעתים ניתן להסיק מנסח הטאבו היכן רשום הנכס ולעתים דרושים מסמכים אחרים המעידים על רישום הזכויות על שם המוכר ועל הנכס עצמו.

מנסח הטאבו ניתן להפיק מידע רב: מי הם בעלי הזכויות הרשומים, השטח הרשום, הפנקס בו רשום הנכס, המיקום המדויק של הנכס, החלק של כל תת חלקה ברכוש המשותף, הצמדות לכל תת-חלקה (גינה, גג, מחסן, חניה וכד'), עיקולים ומשכנתאות הרובצים על הנכס, הערות משפטיות (הערת אזהרה, זיקת הנאה, ירושה), הערות תכנוניות ועוד.

אבל… לא ניתן להסתמך רק על המסמכים המעידים על הרישום, עו"ד בקיא במקרקעין ידע לדרוש את שאר המסמכים הדרושים להשלמת העסקה. 

ישנה חשיבות רבה למקצועיות בליווי בהליך מכר או רכישת דירה וזאת בכדי לא לסכן את כל הונכם שהושקע ברכישת הנכס. לכן, אסור בתכלית האיסור להיכנס לעסקה ללא ליווי משפטי ובוודאי ליווי של עורך דין מקצועי המנוסה בטיפול ברישום הנכס על שם הרוכש, אצל הגופים השונים.

לעוה"ד טלי נחמיה ניסיון רב בניהול עסקאות מקרקעין:

הסכמי מכר ורכישה של דירות, העברה אגב גירושין, רכישת דירות חדשות מקבלן, פינוי מושכר ופירוק שיתוף במקרקעין.

חשוב לזכור: עסקת מקרקעין היא עסקה מורכבת. כאמור, ייתכן שזו העסקה הכלכלית הגדולה ביותר בנעשה במהלך חיינו.

לאור הסיכונים הרבים הטמונים בה, מומלץ מאוד להתייעץ עם עורך דין טרם הכניסה לשלב המשא ומתן ולשכור את שירותיו של עורך דין העוסק ובקיא בתחום.

דילוג לתוכן