מהן הבדיקות המקדמיות שחובה לעשות לפני רכישת נכס?

קניית דירה היא אחד הצעדים הכלכליים המשמעותיים שהישראלי הממוצע עושה לפחות פעם אחת בחייו. לכן, לפני שנכנסים לעסקת מקרקעין חשוב מאוד לערוך מספר בדיקות מקדמיות לגבי הנכס באמצעות עוה"ד המייצג ובאמצעות מומחים מטעם הקונה(שמאי או יועץ משכנתאות למשל).

אלו הן הבדיקות המקדמיות:

1. בדיקה קניינית – נזהה את הנכס במסמכים הרשמיים לפי גוש, חלקה, תת-חלקה, נזהה את המוכר ונבדוק הגבלות כגון עיקולים, משכנתא, הערת אזהרה וכד' על הנכס.

2. בדיקות תכנוניות – בדיקות אלו יתבצעו ע"י שמאי והן חשובות כפל כפליים כשקונים נכס צמוד קרקע, דירת גן/גג.

3. בדיקות מימוניות – הון עצמי ואחוז מימון נדרש על ידי לקיחת משכנתא. כשבנק מעניק משכנתא ללקוח הוא בודק לא רק את טיב הלקוח אלא גם את טיב הנכס ועל כן חשיבות עצומה לשמאות מקדמית עוד טרם החתימה על ההסכם.

4. בדיקות מיסויות – מס רכישה, מס שבח, היטל השבחה. האם ישנן דירות נוספות? עסקאות עבר מול עסקאות עתיד.

5. בדיקות פיזיות – בדיקת הנכס על ידי חברת בדק בית או בעלי מקצוע: רטיבויות, תקינות מערכות הנכס(חשמל, מזגן, צנרת וכו'), האם יש צורך בשיפוץ ותיקונים רבים או מועטים.

זכרו שלא כל יום קונים דירה ולעסקה שתעשו יש השלכות עתידיות לגבי כל התא המשפחתי. לכן אל תמהרו לחתום על הסכם עד שאתם לא בטוחים שכל הבדיקות הנחוצות נעשו. הקשיבו לאינטואיציה שלכם ולתחושות הבטן שלכם. נהגו בתבונה ובאחריות מוגברת. אל תסתפקו בביקור אחד בלבד בנכס. בקרו בו מספר פעמים ובשעות שונות במהלך היום(ובדקו את הסביבה גם בלילה!).

אל תיכנעו ללחצים של המוכר או של מתווך. במידה ומדובר בבית משותף, תבררו מיהם דיירי הבניין ומהו מספר הדירות המושכרות בבניין.

והכי חשוב: שכרו את שירותיו של עו"ד שמתמחה בתחום. אחרת, אתם עלולים לרכוש "חתול בשק".

דילוג לתוכן