איך להתכונן לתסקיר עובדת סוציאלית לסדרי דין?

תסקיר – קווים לדמותו ומדוע אנחנו כל כך חוששים ממנו? 

  כאשר בני זוג, הורים לילדים משותפים, לא מצליחים להגיע להסכמות כיצד יחולקו זמני השהות עם הילדים – ביהמ"ש יחליט בעבורם, לאחר קבלת המלצת תסקיר של עובדת   סוציאלית שתתמנה על ידו.

  עו"ס לסדרי דין תשמש כבוחן המציאות במצבים של סכסוך, עמדות סותרות וקונפליקטים בנושאים מהותיים. התסקיר מהווה מעין זווית ראיה מקצועית למצב הדברים בשטח   ומציג לבית המשפט שיקוף של הדברים.

  התסקיר הוא איסוף נתונים ומידע בכל סוגיה אפשרית הקשורה בחייהם של הילדים: התפקוד במסגרות החינוך, הקשר עם כל אחד מן ההורים, הקשר עם האחים, קשיים וגורמי      סיכון, הערכת מצבם הרגשי של הילדים, התאמת הסביבה בה הם גדלים לגילם ולצרכיהם ובראש ובראשונה טובתם של הילדים.

  חשוב לדעת:

  מעמדו הראייתי של התסקיר הוא גבוה – כלומר, ביהמ"ש נוטה לקבל את המלצות העו"ס ברוב המקרים. העו"ס נחשב לאוטוריטה ולזרוע הארוכה של ביהמ"ש, וביהמ״ש שבד"כ   לא יפגוש את הילדים, סומך עליו. לפיכך, המפגש שלכם עם העו"ס לסדרי דין חשוב ומשמעותי, ויש להתכונן אליו.

  אז איך להתנהל בצורה נכונה על מנת לצלוח את התסקיר בשלום?

  • התמקדו בקשר שלכם עם הילד ופחות בכשלים של ההורה האחר -אל תשמיצו את ההורה האחר ואל תדברו בגנותו.
  • דברו בנחת וברוגע ולא בתוקפנות ובהתלהמות.
  • דאגו לסביבת מגורים נקיה, מסודרת ומצוידת בהתאם לגיל הילדים.
  • הסבירו את עמדתכם ורצונותיכם באופן שמתכתב עם טובת הילדים וצרכיהם ולא עם הצרכים שלכם.
  • אל תבקרו או תדברו בגנותה של מערכת המשפט – העו"ס הוא לא האדם המתאים לשוחח איתו על כך.
  • אל תאשימו אף אחד במצבכם מול ההורה האחר: לא את החמה, לא את הגיסה ולא את המאהבת.
  • אל תותירו רושם של הורה מתוסכל, ממורמר שלא יודע לקחת אחריות.

   זכרו כי המטרה שלשמה נערך התסקיר היא לבחון מהי טובת הקטין בהקשר לזמני שהות – זמן שווה עם כל אחד מן ההורים או הורה אחד דומיננטי יותר.

  לכאורה, תסקיר אמור להיות אובייקטיבי ומשקף את המציאות, אך בפועל כל כך הרבה דברים משפיעים עליו. עובדת סוציאלית מגיעה עם האני מאמין שלה ותבניות החשיבה    עליהן גדלה, המערכת עצמה מקדשת כל תקופה אג'נדה אחרת, הרקע של המשפחה, המעורבות שלה עם הרווחה ואפשר למנות עוד ועוד.

  אני יודעת שעצם הרעיון שמישהו אחר יכול לקבל החלטות על החיים שלכם ושל ילדכם הוא לא פשוט. יתרה מכך, התחושה שההורות שלכם עומדת למבחן היא עוד יותר קשה.

  אז מה עושים?
  עשו את המיטב שלכם,
 קבלו הכנה טובה מעורך הדין שלכם והתמקדו בעיקר בטובת הילדים.

בהצלחה!!!

דילוג לתוכן