אינגריד היפה

אינגריד ברגמן היתה שחקנית קולנוע שוודית שקצרה פרסים רבים: אוסקר, גלובוס הזהב ואמי. היא התייתמה מהוריה בגיל צעיר מאוד וגדלה אצל קרובי משפחה. אינגריד היפה, שיחקה בסרטי קולנוע שעד היום לא נס ליחם.

גזלייטינג ולא, את/ה לא עומד/ת להשתגע.

חבל, חבל על הכסף שאת הולכת לשלם לה. שום טיפול לא יעזור לך. בואי אסיע אותך ישר לאברבנל. גם יותר זול וגם יותר יעיל.

ב-1948 פגשה את הבמאי הנודע רוברט רוסליני והרומן הלוהט ביניהם לא איחר לבוא. אינגריד נכנסה להריון עוד לפני שהספיקו להתחתן ובכך הפכה ל"מוקצה" התורנית של הוליווד. אינגריד ילדה לרוסיליני שלושה ילדים, ביניהם השחקנית המוכרת איזבלה רוסיליני.

4 שנים לפני שפגשה את רוסילני, קיבלה אינגריד פרס כשחקנית הטובה ביותר עבור משחקה בסרט "אורות הגז" – Gaslight בו שיחקה לצד צ'ארלס בוייר.

עכשיו דמיינו את המשפטים הבאים מוטחים באינגריד היפה:

את דרמטית מדי. את מגיבה באופן מוגזם. לא אומרים לך שאת מוגזמת?! תפסיקי להוציא כל דבר מפרופורציות. אוף איתך. זה מה שנדמה לך ששמעת, אבל זה לא מה שאמרתי. חאלאס איתך, סתם צחקתי. לא, אין… את ממש מדמיינת. די להיות כזאת רגשי, יאללה תשתחררי קצת, משביתת שמחות. את עושה מכל זבוב פיל. כרגיל כועסת מכלום. בחיי שאת זקוקה לעזרה. חולת נפש.

לכי קחי כדורים. תמיד יש בעיות איתך. שום דבר לא נאה לך. הנה, שוב את מתחילה ליילל. אין לי סבלנות בשבילך, הניחי לי. מעולם לא אמרתי את זה. שוב את בודה דברים מליבך. בלתי נסבלת. בטוח שלא רק אני אומר לך שאת חופרת.

בום. חץ ישר לתוך הלב. הסרט שיצא לאקרנים בשנת 1944 הוא זה שטבע את המונח gaslighting.

"גזלייטינג" זהו דפוס התעללות נפשית המאפיין מערכות יחסים פוגעניות בהן בן הזוג מפעיל מניפולציה פסיכולוגית על אדם אחר וכל זה על מנת לערער אותו ולגרום לו לפקפק בעצמו, בזהותו ובערכיו. בתהליך הדרגתי עד כדי כאב, מולך הקורבן שולל ולאט לאט מטיל ספק בבוחן המציאות שלו עצמו וביכולת השיפוט שלו.

ב"גזלייטינג" הסרט בו משחקת ברגמן, סרט המבוסס על מחזה שכתב פטריק המילטון, מתמרן בה בעלה, צ'רלס בוייר עד כדי כך שברגמן היפה משתכנעת שהיא מאבדת את שפיותה.

חשוב לדעת, שהנורות האדומות בקשר כזה לא נדלקות כולן בבת אחת. קודם מזהה המתעלל את נק' התורפה של הקורבן ולאט לאט תוקף כל פיסת שפיות והערכה עצמית אפשרית של הטרף שנפל לידו.

הספר "הטרדה נפשית", ספר שכתבה הפסיכיאטרית הצרפתייה מארי פראנס-היריגוין עוסק בתופעה הרחבה של אלימות נפשית ודיכוי בתוך מערכות יחסים בין בני זוג, הורים וילדים, מעסיקים ועובדים.
אגב, חוק העונשין בארץ, מכיר באלימות נפשית כעבירה כלפי קטין או חסר ישע, אך התעללות נפשית אינה מוכרת כעבירה פלילית העומדת בפני עצמה במובנה הרחב.

באשר לאינגריד, אינגריד נפטרה מסרטן השד ביום הולדתה ה-67 בלונדון. גופתה נשרפה בשוודיה ואפרה פוזר בעיר מולדתה סטוקהולם.

דילוג לתוכן