על נרקיסים ומאוהבות עצמית

נרקיסוס היה נסיך יווני יפה תואר. עור בהיר כשלג, עיניים כחולות ענקיות, שיער שטני חלק, גבוה וחטוב. בשל יופיו יוצא הדופן הרשה לעצמו להתנהג ביהירות/בשחצנות בלתי נסבלת.

יופיו של נרקיסוס משך אליו נערות(וגם נערים כיוון שמרוב שהיה יפה הצליח לתעתע בין המינים). הם ביקשו להתקרב אליו, אך הוא בשחצנותו כי רבה, לא רק שדחה את חיזוריהם אלא אף התנכר להם. באחד הימים, אכו הנימפה, התאהבה בו נואשות אך כמובן שגם אותה דחה ופגע בה. נמסיס האלה החליטה להעניש אותו על יהירותו ואכזריותו והטילה עליו קללה.

כשטייל נרקיסוס ליד האגם, התכופף לשתות מים. לפתע ראה את בבואתו שהשתקפה ממי הביצה ולא יכל לנתק את מבטו ממנה עד שגווע. נרקיסוס התאהב בעצמו!!! האגדה מספרת כי במקום שבו מת נרקיסוס צמח פרח הנרקיס ומשם מקור הביטוי נרקסיזם.

נרקסיזם זהו מונח המשמש בד"כ כדי לתאר בעיה במערכת יחסים של האדם עם הסביבה ובעיקר בזוגיות. זוהי "מאוהבות" עצמית הבאה לידי ביטוי בדיבור פוגעני(הקטנה, השמצה, השפלה אל מול האדרה עצמית), בהתנהגות אנוכית ויהירה ובדרגתה הקיצונית מדובר ממש בהפרעת אישיות.

אל תנסו לשנות אותם. אל תנסו לאהוב אותם. זה בלתי אפשרי. גם אל תנסו לפגוע בהם על כך שדחו אתכם. פשוט הניחו להם. התרחקו. הם העונש של עצמם.

דילוג לתוכן