השאלה האם בני זוג הם ידועים בציבור או לא, עומדת במרכזם של שני סכסוכים מורכבים ונפוצים.

האחד, פרידה ופירוק שיתוף נכסיהם של בני זוג שאינם נשואים והשני, סכסוכי ירושה – בד"כ בין ילדיהם של הנפטר/ת של הורה גרוש לבין בן או בת זוגתו.

לשם קביעה כי בני זוג מקיימים קשר של ידועים בציבור, על פי הפסיקה עליהם לעמוד במס' תנאי סף.

שני תנאים מרכזיים עומדים בבסיסה של "הלכת השיתוף" והם מגורים משותפים וניהול משק בית משותף. לעתים, גם אורח חיים תקין ומאמץ משותף הם פרמטרים שישפיעו על השאלה הם בני זוג הם ידועים בציבור.

על פי השופט ברנזון מדובר בבני זוג המקיימים ביניהם חיים אינטימיים כמו בעל ואישה, המושתתים על אותו יחס של חיבה ואהבה, מסירות ונאמנות, המראה שהם קשרו את גורלם זה בזה.

למרות הדעה הרווחת, קיום משק בית משותף במובנו ה"רגיל" המתבטא באכילה, שתיה, לינה, הלבשה ושאר הצרכים שאדם נזקק להם בימינו אנו בחיי היום יום לא בהכרח מקימה את חזקת השיתוף לצורך הוכחת ידועים בציבור.

כך גם, קיומם של ילדים משותפים לא בהכרח מלמד על מערכת של ידועים בציבור.

כאשר צד מגיע לתבוע את זכויותיו כידוע בציבור, עליו לשכנע את בית המשפט בצדקת טענותיו ולהביא ראיות עובדתיות מוצקות לעניין זה.

בישראל, עדיין לא הוסדרה בחקיקה המסגרת של ידועים בציבור, אולם בפועל בשנים האחרונות, מעמדם של הידועים בציבור הולך ומשתווה לזה של זוגות נשואים. עם זאת, עדיין זכויותיהם של בני זוג הידועים בציבור אינן זהות לגמרי לזכויותיהם של זוגות נשואים.

בכדי להחליט האם מתקיים או לא מתקיים קשר של ידועים בציבור, בית המשפט לא מתייחס לאלמנט אחד בתוך הקשר אלא למכלול היבטי הקשר ובוחן אותם.

לצורך עניין זה, בית המשפט אוחז בשתי גישות מנוגדות.

האחת, "המצמצמת" גורסת כי מעבר למילוי הקריטריונים האובייקטיביים, על בני הזוג להוכיח שהציבור סבר כי הם נשואים כדת וכדין.

כבוד השופט מצא ביקר את הגישה המצמצמת באומרו כי "אין לגזור גורלם של בני זוג על פי חריצותם של הולכי רכיל", כלומר, לא סביר להחליט מי הם הידועים בציבור בהסתמך על רכילות.

לעומת זאת בפס"ד ורסנו נשמעה הטענה כי דווקא ידיעת הציבור עשויה לסייע לבית המשפט להחליט במקום שבו מערכת היחסים לא היתה ברורה.

השניה, המרחיבה גורסת כי מספיק שבני הזוג יוכיחו קריטריונים אובייקטיביים של שיתוף.

הפתרון להתלבטות בשאלה מי יוכר כידוע בציבור לצורך שיתוף בנכסים ובזכויות, טמון כמובן בעריכת הסכם ממון מקיף, הדן בהיבטי השיתוף או אי השיתוף על כל צדדיהם.

זקוקים להסכם ממון? השאירו פרטים בטופס ואחזור אליכם לקביעת פגישת ייעוץ.

זכרו, הסכם ממון עורכים רק אצל עו"ד מומחה בתחום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן